Sajtótájékoztató: Nagyszabású takarítás-sorozat a Tisza-tavon! A Tisztítsuk meg az országot! program keretében az összes Vízügyi Igazgatóságon megkezdődtek, vagy rövidesen megkezdődnek a munkálatok.
2020 októberében élesben vizsgáztak a borsodi árvízvédelmi fejlesztések eredményei. A Sajó-Hernád vízrendszerén októberben levonult árhullám méretében alkalmas volt arra, hogy az új védművek hatását teszteljük - az árvíz magassága helyenként megközelítette a 2010. évi rendkívüli árhullámot.
Korábbi eseményekBudapest, 2020.12.31. – Szerdán ismét olajszerű anyagot észleltek a vízügy munkatársai Szigetszentmiklóson, a korábbi szennyezés helyszínén. A III. fokú kárelhárítási készültség elrendelése mellett azonnal megkezdődött a káros anyag eltávolítása. A szennyeződés pontos forrását ipari búvárok segítségével igyekeznek felderíteni a szakemberek.
2020. december 30-án dél körül a Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság figyelőszolgálatot teljesítő munkatársai ismét olajszerű anyagot észleltek Szigetszentmiklóson, a Tebe sori csapadékelvezető csatorna torkolatánál, a korábbi szennyezés helyszínén. Megállapították, hogy a csatornában jelentős mennyiségű olajszármazék van, ez mintegy 7-8 km hosszan látható az aknákban. A legmagasabb, III. fokú kárelhárítási készültség azonnali elrendelése mellett haladéktalanul megkezdődött a kárelhárítás is: kollégáink úgynevezett Sanol-hurkával elzárták a szennyeződés útját a Dunától, a csatorna kifolyójánál pedig homokzsákkal képeztek akadályt. A korábban kiépített, ideiglenes csapadékvíz-kivezetést mindkét irányból elzárták. A szennyező anyagot szivattyúval, valamint kézi erővel elkezdték eltávolítani a víz felszínéről, eddig mintegy 150 litert.
A szakemberek ipari búvárok segítségével igyekeznek meghatározni az olaj bejutásának pontos helyét.
A vízügy mellett az illetékes vízvédelmi hatóság (Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság), a Dunai Vízirendészeti Rendőrkapitányság, valamint a település önkormányzatának munkatársai is részt vesznek a kárelhárításban.
A munkálatokat ma reggel megtekintette Réthy Pál úr, a Belügyminisztérium közfoglalkoztatási és vízügyi helyettes államtitkára.
Kollégáink folyamatosan ellenőrzik, hogy ne jusson ki szennyeződés az élővízbe, és ezt sikerült is biztosítani!