Nagytavaink vízminősége az alacsony szintek ellenére továbbra is jó, az apadás azonban szinte mindenhol folytatódik. Az idei év első hét hónapjában jóval több vizet adtunk ki mezőgazdasági vízszolgáltatás céljából, mint az elmúlt években, de a visszatartott mennyiségnek köszönhetően a szerződéssel rendelkezők igényeit továbbra sem kell korlátozni.
Januártól július végéig csaknem 50 százalékos csapadékhiány halmozódott fel hazánkban, és a nagy folyóink vízgyűjtőin is jóval kevesebb eső esett az átlagosnál. A korábban betározott és visszatartott vízmennyiségnek köszönhetően az ivóvízellátás és a szerződött mezőgazdasági vízigények kielégítése is biztosított.
Folytatódik a csapadékszegény időjárás, de az öntözési menetrend keretében a vízigények továbbra is kielégíthetőek. Elkészült a Tisza vízmérlege az év első hét hónapjára.
A legutóbbi markáns hidegfront átvonulásával az aszályhelyzet rövid időre mérséklődött. A rendkívüli aszállyal sújtott területek nagysága a most következő napokban azonban ismét növekedni fog, a hétvégi csapadék kizárólag átmeneti enyhülést okozott. A hétvégén, a Tisza-tó felületére lehullott csapadék 1 napi vízigény kielégítésére volt elegendő.
Korábbi eseményekA Gyulai Dürer Albert Általános Iskola is csatlakozott a Fenntarthatósági Témahét programsorozathoz, amelynek célja, a fenntarthatóság üzenetének elterjesztése volt iskolai keretek között. Az iskolában egy héten keresztül zajlottak a programok, melynek fő állomása április 28-án a környezetünk védelmével kapcsolatos bemutatókkal, ügyességi vetélkedőkkel, kézműves foglalkozásokkal egybekötött színes délután volt.
Az iskola kérésére igazgatóságunk is csatlakozott a programhoz és különböző, a vízügy tevékenységével összefüggő bemutatókkal vártuk a mintegy 200 gyermeket az iskolában. Ilyen volt például Akkreditált Mintavevő Munkacsoportunk tagjainak bemutatója, akik a működési területünkön leggyakrabban előforduló vízminőségi káreseményeket mutatták be a gyerekeknek. Vízmintavételi tevékenységünket is megismerhették a helyszíni mérőműszerek használatán keresztül, majd a bemutató után a gyermekek is kipróbálhatták az eszközöket. Terepasztalon mutattuk be, hogy mi is történik akkor, ha valamilyen szennyezés érkezik folyóinkon, hogyan védekezünk ellene, miként próbáljuk megakadályozni a környezetkárosítást. A gyermekek záporozó kérdéseire nem győztünk válaszolni. De azt is megtudhatták a diákok mi is az a belvíz, mely a Körös-vidéki Vízügyi Igazgatóság működési területén nagy gondokat tud okozni, és hogyan jut segítségünkkel a folyókba. Egy óriáspuzzle segítségével a környezetünkben található folyókkal kapcsolatban tudhattak meg érdekességeket a gyerekek és egy játék keretében megismerkedhettek a Körösökben úszó halakkal is.
Körös-vidéki Vízügyi Igazgatóság
Pozsárné Kaczkó Zita
Fotó: Jobbágy Zoltán