A KÖFOP-1.0.0-VEKOP-15-2016-00023 azonosító jelű, VIZEK kiemelt projekt informatikai rendszere 2020. január 1-jétől az elektronikus vízjogi engedélyezési eljárással kapcsolatos feladatok támogatását valósítja meg.
A VIZEK rendszer használatának bemutatása regionális rendezvények keretében történik 2019. november 4-től.
Helyszínek: Miskolc, Pécs, Székesfehérvár, Békéscsaba, Győr, Debrecen, Budapest.
További információ és eseményregisztráció:
Felső-tiszai hulladék-mentesítési projekt átadás Vásárosnamény
2019. június 19-én az Országos Vízügyi Főigazgatóság az Agrárminisztériummal közös szervezésű szakmai konferenciát tartott a Sivatagosodás és Aszály Elleni Küzdelem Világnapja alkalmából.
Megrendezésre került a TSOnline országos tájékoztató zárórendezvénye.
"Vizet mindenkinek!" szlogennel indul idén is a Víz Világnapi rendezvénysorozat!
Információkat kaphatsz a cikken belül és a vizvilagnap.hu weboldalon.
Korábbi eseményekA Bódva vízgyűjtőjén lehullott, illetve még várható csapadék bizonytalan helyzetet teremtett a kialakuló árvíz nagyságának meghatározásánál.
Tekintettel az előrejelzés bizonytalanságára a vízügyi szakemberek felkészültek a 2011-ben elkészült bódvamenti tározók üzembe helyezésére annak érdekében, hogy a tározók alatti településeken, alacsony szinten, biztonsággal le lehessen vezetni az árvízi vízmennyiséget.
LEZÁRULT HAZÁNK EGYIK LEGNAGYOBB ÁRVÍZVÉDÉLMI PROJEKTJE
Ünnepélyes keretek között 2015. június 23-án megtörtént a teljes Duna projekt kivitelezési munkáinak lezárása a Sió- torkolati műnél. Az Európai Unió támogatásával több mint 28 milliárd forintból megvalósult beruházás hat megye 152 településének árvízvédelmi biztonságát növeli.
A Magyar Kormány a Külgazdasági és Külügyminisztérium és az EU Duna Régió Stratégia magyar irányítású 5., környezeti kockázatok kezeléséért felelős Prioritási területe útján segíti a 2014-ben rendkívüli károkat szenvedett Bosznia-Hercegovinát az árvizek megelőzésében
A Nyugat-Dunántúli folyók vízgyűjtő területein az elmúlt 24 órában sehol nem volt területi átlagban jelentős csapadék és az előrejelzések szerint a következő napokban ezeken a vízgyűjtőkön sehol sem várható területi átlagban jelentős csapadék.
Az elmúlt napok esőzései hatására keletkezett árhullámok már levonultak, kivéve a Murát, ahol az árhullám csak ma reggelre ért a Dráva torkolat térségébe. Az árhullámnak utánpótlása sehol sincs.
Az elmúlt 24 órában nem hullott csapadék a nyugat-Dunántúlt érintő vízgyűjtők magyar és külföldi területeire sem.
Az előrejelzések szerint a következő napokban sehol nem várható területi átlagban jelentős csapadék.
Tegnap még folytatódott a csapadékos időjárás, délutánra csökkenő intenzitással. Estére meg is szűnt az eső. Összességében a Rába és a Mura vízgyűjtőin az elmúlt 24 órában 10-25 mm eső esett. Az elmúlt 24 órában a Duna bajorországi vízgyűjtőjén sokfelé mértek 10 mm feletti, helyenként 20-30 mm feletti csapadékot. Alsó-Ausztriában 20-30, helyenként 40 mm feletti értékeket mértek.
Az elmúlt 24 órában a vízgyűjtők időjárását meghatározó hullámzó frontrendszeren a mediterrán térségben egy önálló ciklon keletkezett. Az erősödő mediterrán ciklon intenzív csapadékzónája a késő esti, éjszakai órákban érte el a vízgyűjtőket. Ma reggelig nagy mennyiségű, helyenként az előrejelzetthez képest sokkal több csapadék hullott.
Továbbra is a Duna, a Rába, a Lajta és a Mura vízgyűjtője felett lévő ciklon és a hozzátartozó hullámzó frontrendszer alakítja az időjárást. Hatására az elmúlt három napban gyakran hullott csapadék a térségben, kedden és szerdán intenzív, záporok, zivatarok formájában.
Az előrejelzések szerint elsősorban a Dráva-Mura, az Inn, a Traun-Enns, a Bécsi medence és a Mosoni Duna külföldi vízgyűjtő területein az elkövetkező négy napban lehulló 50-80 mm csapadék hatására árhullámok levonulása várható a magyarországi folyókon.
A két év megfeszített munkájával most elkészült létesítmények révén a természetes vízjárás utánzására alkalmas rendszert sikerült kialakítani, amely rugalmas üzemirányítást és vízkormányzást tesz lehetővé, alkalmazkodva a csapadék mennyiségéhez. Így kedvező környezeti feltételek jöhetnek létre a vizes élőhelyeket kedvelő élőlények számára is. A II. ütem a már régebben működő I. ütemmel együtt mostantól egységes vízvédelmi rendszerként üzemel.
Az Országos Vízügyi Főigazgatóság és a Külgazdasági és Külügyminisztérium munkatársai 2014. december első két napján egy ötfős, Bosznia-Hercegovinából érkező delegációt fogadtak. A vízügyi szakértőkből álló csoport korábban a Duna Régió Stratégia keretében megkezdett tárgyalássorozat keretében látogatott hazánkba, hogy vízügyi és vízgazdálkodási gyakorlatainkkal, módszereinkkel megismerkedhessenek.
2014.október 1.
Jelenleg összesen 601,1 km hosszon van árvízvédelmi készültség elrendelve, 367,2 km-en I. fokú (Duna, Rába, Rábca, Sió), 145,7 km-en II. fokú (Lajta, Marcal, Mura, Principális csatorna, Zala), 88,2 km-en III. fokú (Dráva) a készültség.
Jelenleg összesen 619,7 km hosszon van árvízvédelmi készültség elrendelve 266,3 km-en I. fokú (Duna, Rábca, Sió), 41,6 km-en II. fokú (Rába, Marcal), 311,8 km-en III. fokú (Lajta, Dráva, Mura, Principális csatorna, Zala) a készültség.
Jelenleg összesen 569,6 km-en van árvízvédelmi készültség elrendelve az országban. 285,0 km-en I. fokú, 50,4 km-en II. fokú, 234,2 km-en III. fokú védekezés.
Jelenleg összesen 553,2 km-en van árvízvédelmi készültség az országban, ebből 421,5 km-en I. fokú, 52,2 km-en II. fokú, 79,5 km-en III. fokú a készültségi szint. Láng István, az Országos Műszaki Irányító Törzs vezetője tegnap este a helyszínen ellenőrizte a beavatkozások szakszerűségét a Mura védvonalon. A Murán, illetve a Dráván levonuló árhullám tetőzése jelenleg Murakeresztúr térségében van.
Jelenleg 149,2 km-en I. fokú, 81,2 km-en II. fokú, 56,6 km-en III. fokú árvízvédelmi készültség van elrendelve az országban, ez összesen 287 km.
Megkezdték a forgalomképes, közcélú, állami tulajdonú csatornahálózat feltérképezését. 2015. március végére készül el a káros vizek elvezetését szolgáló vonalas vízi létesítmények katasztere, amely a valós helyzetet mutatja majd és egy korszerű, hatékony belvízvédekezés kidolgozásának alapjául szolgál a jövőben. A Környezet és Energia Operatív Program keretében megvalósuló program költségvetése 4,6 milliárd forint.
Az ENSZ 1994-ben nyilvánította március 22-ét a Víz Világnapjává. Az Országos Vízügyi Főigazgatóság a világnap alkalmából megnyitotta a vízügyi emlékhelyeket bemutató weboldalt.
Nemzeti ünnepünk alkalmából Jakus György kollégánk, az Országos Vízügyi Főigazgatóság szakértője a közszolgálatban és a vízügyi szakterületen végzett több évtizedes eredményes szakmai tevékenysége elismeréseként a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést kapta meg Magyarország köztársasági elnökétől, Áder Jánostól.