A víz témáját sokrétűen körüljáró gazdag válogatás elsőrangú alkotókat és művészettörténeti fontosságú alkotásokat vonultat fel.
Az Észak-magyarországi Vízügyi Igazgatóság 2022. március 13-án a közösségi médiából értesült arról, hogy a Szlovákia területén lévő egykori Siderit üzem telephelyéről, az alsósajói vasércbánya altárójából szennyezett víz folyik a Sajóba.
Korábbi eseményekAz elmúlt évek tapasztalatai folyóinkon azt mutatják, hogy a vízállás az alacsonyabb tartományokban mozog, a nagyobb tartósságú árvizek pedig jellemzően elmaradnak. Ennek közvetlen hatása az árvízvédelmi töltések vízháztartásának megváltozása, azaz, hogy hosszabb aszályos időszakok után kiszáradhatnak.
Modell töltés (Glasgow, Strathclyde Uni.) és helyszíni, Galston, Skócia
Magyarországon is megkezdődtek az ez irányú kutatások, ezért Szolnoktól északra a Dobai kanyarban a Tisza jobb partján egy meglévő működő árvízvédelmi töltésbe helyeztünk el szenzorokat. A mérések célja, hogy a töltés vízháztartásának változását nyomon kövessük, illetve az aszfalttal burkolt és füvesített felületek kiszáradása közötti különbséget mérjük. Fontos, hogy a mérési eredményeket később numerikus modellel szeretnénk reprodukálni. A kutatás célja, hogy a klímaváltozás következtében a meglévő árvízvédelmi töltések vízháztartási problémáit feltárja. Ez azért is fontos, mert a Tisza környékén többnyire a térfogat változásra hajlamos agyagtöltés a jellemező, mely nedvesség hatására duzzad, míg hosszabb aszályos időszakot követően kiszárad, megrepedezik, ez pedig nagy problémákat okoz a fenntartásban és üzemeltetésben.
A kutatás nemrégiben kezdődött, és mi is izgatottan várjuk az eredményeket!
Az alábbi képeken látható a magyarországi helyszín és munka.
Repedezett töltés korona burkolat és a vízoldali rézsűn megjelenő merőleges repedések
A telepítés lépései: